Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]


Aktualności

Rożne pomoce z Tarczy 1 + Tarczy 2

 

Wszystkie specjalne formy pomocy przedsiebiorcom okresla ustawa z 2.03.2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 374, dalej specustawa), w wersji zmienionej od 1.04.2020 przez dwie nowelizacje z:

  • 31.03.2020 tzw. tarczę antykryzysową (DzU poz. 568),
  • 16.04.2020 o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU poz. 695; tzw. tarcza antykryzysowa 2.0).
Oprócz tych specjalnych udogodnień istnieją cały czas te "zwykle" przewidziane przepisami Ordynacji Podatkowej.
Pomoc przewidziana "Tarczami" obejmuje w zakresie pomocy ze stronu ZUS: przedsiebiorców jednoosobowo prowadzacych swa dzialalnosc. Przedsiebiorców "mikro" rozumianych jako zgłaszajacych 9 ubezpieczonych ( czyli np wlasciciel + 8 pracownikow, lub społka z oo zgłaszająca 9 ubezpieczonych). Przedsiebiorców "małych" zglaszajacych od 10 do 49 wlacznie ubezpieczonych.
Pomoc przewidziana "Tarczami", w zakresie pomocy ze strony Powiatowych i Wojewódzkich Urzedów Pracy obejmuje mikro, małych i średnich przedsiebiorców w rozumieniu ustawy z 2018 roku " Prawo Przedsiębiorców".

ZUS. Czekajac na pakiet pomocy Rzadowej

 W dniu  17-03-2020 na stronach ZUS pojawily sie informacje:

 

" Przedsiębiorco, jeżeli z powodu epidemii koronawirusa masz problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie terminu płatności, możesz skorzystać z uproszczonych form pomocy: " ...................

                                                 

KORONAWIRUS

W celu przeciwdzialania rozprzestrzenianiu sie koronawirusa od poniedzialku 16 marca 2020 roku zamkniete beda zlobki, przedszkola i szkoly. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o szczegolnych rozwiazaniach zwiazanych z zapobieganiem, przeciwdzialaniem i zwalczaniem COVID-19, każdy ubezpieczony ( pracownik, przedsiebiorca, zleceniobiorca - zgłoszeni do ubez.chorobowego) może skorzystac z platnego zwolnienia od pracy z powodu koniecznosci osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8.

BDO

BDO 

Do końca 2019 roku przedsiebiorcy mają obowiązek zgłosić się do BDO. Brzmi tajemniczo. Jest to w skrócie Baza Danych o Odpadach. Abstrahując od intencji i przesłanek które stoją u zarania tej "instytucji", wiążą się z nią kolejne obowiazki po stronie przedsiębiorców.


Od początku 2020 roku, jak pisaliśmy w poprzednich artykułach, jest ileś obowiązków spoczywajacych na przedsiębiorcach i drugie tyle z tych samych zmian, które sa do zrealizowania odrębnie przez ich służby ksiegowe ( biała lista, split payment, kasy fiskalne, nipy na paragonach jeśli odbiorca będzie chciał później fakturę,... )


Indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Od 1 stycznia 2020 roku zacznie obowiązywać  indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Oznacza to, że każdy ( osoba fizyczna prowadząca działalność, spółka , osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej ale rozliczająca ryczałt, osoba rozliczająca spredaż nieruchomości na Pit-39 ) samodzielnie opłacający swój podatek dochodowy ( Pit, Cit, Pit4-od wynagrodzeń) jak i podatek vat będzie musial dokanać wpłaty tych podatków ( i innych opłat ) na SWÓJ  Indywidualny Mikrorachunek Podatkowy. 

Technicznie jest to rozwiązanie podobne do tych które stosują dostawcy energii, gazu, u których każdy klient ma swój numer rachunku bankowego przypisany do siebie.

Obowiązkowy split payment - Mechanizm Podzielonej Płatności

Obligatoryjny split payment ( MPP – Mechanizm Podzielonej Płatności ).

Od 1 lipca 2018 istnieje w Polsce dobrowolny mechanizm podzielonej płatności.

Od 1 listopada 2019 roku ustawodawca wprowadza obligatoryjny split payment w odniesieniu do obszarów:

stal,

złom,

sprzęt elektroniczny ( części elektroniczne, komputery stacjonarne, przenośne, konsole, telefony, …)

złoto,

metale nieżelazne,

paliwa ( również węgiel i produkty węglowe ),

tworzywa sztuczne,

części i akcesoria do pojazdów silnikowych,

usługi budowlane.

Opłata recyklingowa

  Dla wszystkich zainteresowanych przedsiebiorców w branży handlowej, posługujących się foliowymi woreczkami o gramaturze w przedziale pomiędzy 15 a 50 mikrometrów, zamieszczamy poniżej informacje z Urzędu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.