Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Komfort pracy małego przedsiębiorcy

BDO

BDO 

Do końca 2019 roku przedsiebiorcy mają obowiązek zgłosić się do BDO. Brzmi tajemniczo. Jest to w skrócie Baza Danych o Odpadach. Abstrahując od intencji i przesłanek które stoją u zarania tej "instytucji", wiążą się z nią kolejne obowiazki po stronie przedsiębiorców.


Od początku 2020 roku, jak pisaliśmy w poprzednich artykułach, jest ileś obowiązków spoczywajacych na przedsiębiorcach i drugie tyle z tych samych zmian, które sa do zrealizowania odrębnie przez ich służby ksiegowe ( biała lista, split payment, kasy fiskalne, nipy na paragonach jeśli odbiorca będzie chciał później fakturę,... )
    Jako służba księgowa możemy wiedzieć jaki rozmiar buta nosi przedsiębiorca niestety możemy juz nie być i nie chcemy być poinformowani jakiego koloru, z czego są wykonane ( osobiście polecam lniane ) i ile skarpetek jest w garderobie.
     Z tej przyczyny ( szczegółowości i tematyki danych potrzebnych do BDO ), możemy tylko poinformować o temacie i służyć pomocą doraźną. W temacie interpretacji, jak wypełnić wniosek zgłoszeniowy, co wpisać w rubryczce a lub c, itd. właściwą instytucją jest Urząd Marszałkowski w Toruniu i infolinie stamtąd dedykowane.


     "Całość" informacji istniejących na ten moment ( grudzień 2019 ) jest na stronach:

https://bdo.mos.gov.pl/


      W pierwszej kolejności należy ustalić czy podlegasz obowiązkowi zgłoszenia się do tej bazy i uiszczenia opłaty rejestracyjnej a póżniej wypełniania dalszych obowiązków.

https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/


       Z ogólnych informacji wynika, że jest 12 kategorii odpadów których wprowadzanie do obrotu/środowiska podlega ewidencji BDO. Jeśli jesteś przedsiębiorcą generującym odpady z jednej lub kilku kategorii podlegasz obowiązkowi BDO.

Patrząc na kategorie odpadów, z tego obowiązku nie mają możliwości zrezygnować warsztaty

samochodowe, firmy wprowadzające w Polsce do obrotu różnego rodzaju opakowania, sprzęt elektroniczny ( "duży i mały"), elektrotechniczny.

Drogi Przedsiębiorco znając najlepiej wszystko co istnieje w Twojej firmie proszę zapoznaj się

czy i jakim obowiązkom podlegasz w ramach BDO

https://bdo.mos.gov.pl/home/zasady-rejestracji/


Służymy pomocą informacjami pozyskiwanymi z Urzędu Marszałkowskiego bedącego

decydentem w tym temacie.