
cd Jednolity Plik Kontrolny
Kolejne zmiany w kontroli podatkowej ! Nowe obowiązki dla przedsiębiorców .....
Z dniem 1 lipca 2016 roku polski przedsiębiorca będzie musiał przekazywać Urzędowi Skarbowemu szczegółowe dane finansowe oraz handlowe w formie elektronicznej . Firmy będą zobowiązane do generowania danych pochodzących z prowadzonych przez siebie lub przez Biuro Rachunkowe ksiąg podatkowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
Kto jest zobowiązany wdrożyć Jednolity Plik Kontrolny?
- od 1 lipca 2016 roku duże firmy zatrudniające średniorocznie więcej niż 250 pracowników lub osiągające powyżej 50 mln euro obrotu rocznie
- od 1 stycznia 2017 roku- małe i średnie firmy zatrudniające średniorocznie od 9 do 250 pracowników i osiągających od 2 do 50 mln euro obrotu rocznie ( w zakresie ewidencji vat) lub sumę bilansową do 50 mln euro.
- od 1 stycznia 2018 roku – mikroprzedsiębiorcy czyli firmy zatrudniające średniorocznie mniej niż 10 osób i osiągające obrót roczny do 2 mln euro lub mające sumę bilansową do 2 mln euro.
Rodzi to nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Firmy będą zobowiązane do generowania plików kontrolnych:
1) JPK KR plik księgi rachunkowe ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )
2) JPK WB plik wyciągu bankowego ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )
3) JPK MAG plik z dokumentami magazynowymi (Pz Wz MM) ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )
4) JPK VAT plik z zapisami ewidencji vat : rejestrami zakupu i sprzedaży vat ( wysyłany co miesiąc do 25tego każdego m-ca za poprzedni miesiąc , do Ministra Finansów )
5) JPK FA plik z treściami wszystkich faktur ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )
6) JPK PKPIR plik z zapisami podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )
7) JPK EWP plik z zapisami ewidencji przychodów ( ryczałty ) ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )
Urzędy skarbowe będą żądać przesłania im plików o których mowa wyżej w ramach prowadzonych przez nie czynności sprawdzających i kontrolnych.
Np. :jeśli ktoś nie prowadzi w firmie magazynu to nie będzie wysyłał pliku nr 3 ( JPK MAG ). Gdy ktoś prowadzi podatkowa księgę przychodów i rozchodów to będzie wysyłał plik nr 6 a nie będzie wysyłał pliku nr 1 bo nie prowadzi pełnej księgowości ( ksiąg rachunkowych ). Lecz już każdego będzie obowiązywała wysyłka pliku nr 5 ( JPK FA ) . Niezależnie jednak czy przedsiębiorca wystawia 1 czy 1000 faktur sprzedaży miesięcznie musi posiadać niezbędne oprogramowanie które wygeneruje mu właściwy plik JPK FA. W związku z tym nie ma możliwości korzystania z programów demo, posługiwania się excellem lub wystawiania ręcznego.
Powyższe zmiany powodują konieczność aneksowania umowy wiążącej z naszym Biurem Rachunkowym.
10-10-2016