Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Komfort pracy małego przedsiębiorcy

cd Jednolity Plik Kontrolny

Kolejne zmiany w kontroli podatkowej ! Nowe obowiązki dla przedsiębiorców .....     Z dniem  1 lipca 2016 roku polski przedsiębiorca będzie musiał przekazywać  Urzędowi Skarbowemu szczegółowe dane finansowe oraz handlowe w formie elektronicznej . Firmy będą zobowiązane do generowania danych pochodzących z prowadzonych  przez siebie lub przez Biuro Rachunkowe ksiąg podatkowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Kto jest zobowiązany  wdrożyć Jednolity Plik Kontrolny?

- od 1 lipca 2016 roku duże firmy zatrudniające średniorocznie więcej niż 250 pracowników lub osiągające powyżej 50 mln euro obrotu rocznie

- od 1 stycznia 2017 roku- małe i średnie firmy zatrudniające średniorocznie od 9 do 250 pracowników i osiągających od 2 do 50 mln euro obrotu rocznie ( w zakresie ewidencji vat) lub sumę bilansową do 50 mln euro.

- od 1 stycznia 2018 roku – mikroprzedsiębiorcy czyli firmy zatrudniające średniorocznie mniej niż 10 osób i osiągające obrót roczny do  2 mln euro lub mające sumę bilansową do 2 mln euro.

 

Rodzi to nowe obowiązki dla przedsiębiorców.  Firmy będą zobowiązane do generowania plików kontrolnych:

1)      JPK  KR  plik księgi rachunkowe ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )

2)      JPK  WB plik wyciągu bankowego  ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )

3)      JPK  MAG  plik z dokumentami magazynowymi (Pz Wz MM) ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )

4)      JPK VAT  plik z zapisami ewidencji vat : rejestrami zakupu i sprzedaży vat ( wysyłany co miesiąc do 25tego każdego m-ca za poprzedni miesiąc , do Ministra Finansów )

5)      JPK FA plik z treściami wszystkich faktur ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )

6)      JPK PKPIR  plik z zapisami podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )

7)      JPK EWP plik z zapisami ewidencji przychodów ( ryczałty )  ( wysyłany na żądanie Urzędu Skarbowego )

 

Urzędy skarbowe będą żądać przesłania im plików o których mowa wyżej w ramach prowadzonych przez nie czynności sprawdzających i kontrolnych.

 Np. :jeśli ktoś nie prowadzi w firmie magazynu to nie będzie wysyłał pliku nr 3 ( JPK MAG ). Gdy ktoś prowadzi podatkowa księgę przychodów i rozchodów to będzie wysyłał plik nr 6 a nie będzie wysyłał pliku nr 1 bo nie prowadzi pełnej księgowości ( ksiąg rachunkowych ).  Lecz już każdego będzie obowiązywała wysyłka pliku nr 5 ( JPK FA ) . Niezależnie jednak czy przedsiębiorca wystawia 1 czy 1000 faktur sprzedaży miesięcznie musi posiadać niezbędne oprogramowanie które wygeneruje mu właściwy plik JPK FA. W związku z tym nie ma możliwości korzystania z programów demo, posługiwania się excellem lub wystawiania ręcznego.


Powyższe zmiany  powodują konieczność aneksowania umowy  wiążącej z naszym Biurem Rachunkowym.

                                                                                                                                                                                        

                                                                                                                                                                                                          10-10-2016