Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Komfort pracy małego przedsiębiorcy

Indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Od 1 stycznia 2020 roku zacznie obowiązywać  indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Oznacza to, że każdy ( osoba fizyczna prowadząca działalność, spółka , osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej ale rozliczająca ryczałt, osoba rozliczająca spredaż nieruchomości na Pit-39 ) samodzielnie opłacający swój podatek dochodowy ( Pit, Cit, Pit4-od wynagrodzeń) jak i podatek vat będzie musial dokanać wpłaty tych podatków ( i innych opłat ) na SWÓJ  Indywidualny Mikrorachunek Podatkowy. 

Technicznie jest to rozwiązanie podobne do tych które stosują dostawcy energii, gazu, u których każdy klient ma swój numer rachunku bankowego przypisany do siebie.Jakie podatki będziemy opłacać na indywidualny mikrorachunek podatkowy?

 

-PIT (PIT-28, PIT-28S, Pit-36, PIT-36L,PIT-36S, PIT 36LS, PIT-37,PIT-39,PIT-4R,PPL,PIT-7,PIT-8AR,PIT-CFC);

-VAT-7 (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D,VAT-8, VAT-9M,VAT-10, VAT-12, VAT-14, VAP-1,, VAI,VAT-IM, VAT-In);

 

- CIT ( CIT-6AR, CIT-6R,CIT-8, CIT-8AB,CIT-8A,CIT-8B, CIT -9R, CIT -10Z, CIT -11R, CIT-14, CIT -CFC);


- OPŁATY NIEDOTYCZĄCE PODATKÓW  (tj; opłaty skarbowe, opłaty wynikające z ustawy o grach hazardowych, należności celne, odsetki od lokat terminowych ustanowionych ze środków zgromadzonych na centralnym rachunku bieżącym budżetu państwa, odsetki od udzielonych z budżetu państwa pożyczek krajowych i zagranicznych, grzywny, mandaty i inne kary pieniężne, kary porządkowe, koszty postępowania administracyjnego, spadki, zapisy i darowizny pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, dochody ze sprzedaży majątku, rzeczy i praw, o ile odrębne ustawy nie stanowią inaczej, inne dochody określone w ustawach lub umowach międzynarodowych).

 

 Podatek od czynności cywilnoprawnych  - ten będzie opłacany w dotychczasowy sposób, tzn na rachunki bankowe właściwych urzędów skarbowych.

 

Nasz indywidualny rachunek bankowy należy ustalić korzystając z generatora mikrorachunku podatkowego. Do jego uzyskania potrzebny będzie numer PESEL dla osób fizycznych , również prowadzących działalność gospodarczą lub NIP – jeżeli chodzi o organizacje (tj np.: spółkę opłacającą Pit4, VAT, jak i spółkę opłacającą oprócz Pit4 i vat równiez CIT ).

 https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/


Informację o właściwym numerze można uzyskać również w dowolnym urzędzie skarbowym. Nadany numer będzie niezmienny. Oznacza to, że zmiana nazwiska, właściwości urzędu czy miejsca zamieszkania nie ma wpływu na nadany nam numer.

UZYSKANIE  MIKRORACHUNKU JEST BEZPŁATNE.