Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Komfort pracy małego przedsiębiorcy

METODA KASOWA

Kto może się rozliczać z vat metoda kasową, na czym ona polega w 2013 roku, czy mi się to opłaca, ..................

 
 


Przysługuje wyłącznie MałymPodatnikom. Na podstawie art.2pkt25 ustawy o VAT, status małego podatnika przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży(wraz z kwotą podatku czyli brutto)nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Jest to 4.922.400zł sprzedaży brutto za 2012 rok.

Metoda kasowa od 2013roku polega na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez małego podatnika dostaw towarów i świadczenia usług powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty.

Metodę kasową opartą na zasadzie „nie ma zapłaty – nie ma obowiązku podatkowego” mały podatnik będzie mógł jednak zastosować tylko w razie dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art.15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Najkrócej to ci, którzy sami wystawiają faktury i nie świadczą usług wyłącznie zwolnionych (np.medycznych).

W pozostałych przypadkach, tzn. przy świadczeniu usług bądź dokonaniu dostawy na rzecz podmiotu innego niż czynny vatowiec, mały podatnik będzie miał obowiązek wykazania w rejestrze dostaw takiej sprzedaży z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180dnia, licząc od dnia wydania towaru albo wykonania usługi. Otrzymanie zapłaty w części spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W metodzie kasowej rozliczamy się wyłącznie w okresie kwartalnym. Nasz nabywca, z naszych faktur oznaczonych informacją „metoda kasowa”, może odliczyć vat dopiero po ich zapłaceniu. Tak samo my otrzymując fakturę oznaczoną „metoda kasowa” musimy pamiętać, że vat sobie odliczymy dopiero po jej zapłaceniu.

Wnioski:

  • jeśli prowadzimy sprzedaż nie dla odbiorców detalicznych tylko w zdecydowanej większości dla vatowców czynnych – możemy pochylić się nad tematem;
  • wówczas należy sprawdzić – posumować, czy w okresie kwartału mamy kwotowo więcej faktur nam niezapłaconych czy większą kwotę z faktur które sami mamy jeszcze do zapłaty;
  • jeśli kwota faktur nam niezapłaconych jest wyższa to metoda kasowa ma sens.