Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]

Komfort pracy małego przedsiębiorcy

ZWOLNIENIA PRACOWNIKÓW W 2016

ZUS zmienia system zwolnień lekarskich. Przechodzi na system zwolnień elektronicznych. Stąd nowe obowiązki pracodawców....Zgodnie ze zmianą ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwolnienia lekarskie począwszy od 1 stycznia 2016 roku będą wystawiane w formie dokumentu elektronicznego (e-zwolnienia). Lekarz nie będzie wystawiał pracownikowi zwolnienia lekarskiego w formie papierowej, lecz od razu wpisywał do systemu udostępnionego mu przez ZUS. ZUS będzie udostępniał tą informację pracodawcy również w formie elektronicznej. W tym celu do 31 grudnia 2015 roku każdy przedsiębiorca zatrudniający więcej niż 5 osób jest zobowiązany do utworzenia profilu informacyjnego płatnika składek na zusowskiej Platformie Usług Elektronicznych. W tym celu należy osobiście udać się do najbliższego oddziału ZUS z dowodem osobistym lub zarejestrować się na stronie ZUS postępując zgodnie z załączoną instrukcją.

Założenie profilu jest NIEZBĘDNE do otrzymywania informacji z ZUS o niezdolności do pracy chorego pracownika, długości trwania tej nieobecności oraz innych potrzebnych danych (np. czy choroba jest w trakcie ciąży).

Przypominamy, że profil informacyjny na platformie ZUS trzeba założyć do końca grudnia 2015 roku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z Arkadiuszem Niezgódka 509 015 158